+90 (553) 466 6606 [email protected]
İstiridye Mantarı 24 Mayıs 2020, Pazar 0

Kavak Mantarı ve Faydaları İlaç Mantar

Doğada bulunan mantar çeşitleri arasında en zararsızı olarak gösterilebilir. Başkavak mantarına benzemektedir. Kavak mantarı sağlık sektöründe kanser araştırmaları alanında kullanılmaktadır.
Fakat kesin olarak bilinen konu ise kavak mantarının kolestrol’ü düşürdüğüdür ve belgelenmiştir. Bu mantar türü lovastatin içermektedir ve kuru ağırlığının %2.8’i lovastatin içermektedir.
Sanayi alanında ve diğer alanlarda mantarındırma (vücuttaki toksik etki bileşenleri temizleme yöntemi) sebebiyle kullanılmaktadır. İlaç mantar olarak da düşünülebilir.

Kavak Mantarı

Lovastatin, statin grubundan bir maddedir. Bu madde diyet yoluyla vücuda alınmaktadır. Kolesterol artışını engelleyerek düzene girmesini ve azalmasını sağlar.

Ülkemizde ormanlık alanlarda ve en sağlıklı yetiştirilme zamanı olarak sonbahar ayları olduğu bilinmektedir. Büyük yerleşim bölgelerinde de kavak mantarı olarak bilinmekte ve tüketilmektedir.
Geniş, istiridye’ye benzeyen bir baş bölümü vardır ortalama çapı 5 ile 25 cm arasında değişir, doğal örneklerinin renkleri beyazla gri veya meşe kabuğu rengiyle koyu kahverengi arasındadır.

Kavak mantarı aynı zamanda içerisinde kalsiyum, demir ve fosfor maddeleri taşımaktadır ve oldukça faydalı bir üründür.

KALİTE TESADÜF DEĞİLDİR

ÇALIŞTIĞIMIZ KURUMLAR