+90 (553) 466 6606 [email protected]
İstiridye Mantarı 24 Mayıs 2020, Pazar 0

İstiridye Mantarının Fayda ve Tüketimi

İstiridye Mantarının Fayda ve tüketimi.

Beyaza yakın renginden ve oval şeklinden dolayı istiridye mantarı adı verilen mantar türü oldukça besleyici ve lezzetli bir türdür. Bu mantarın yetiştiriciliğinin son yıllarda yaygınlaşması sayesinde adı duyulan mantar çok kolay ve hızlı bir şekilde nerede ise ev ortamında bile yetiştirilebilmektedir. Halen istiridye mantarı ile ilgili bilgi sahibi olmayanlar ise yazımızdan konu ile ilgili ayrıntıları öğrenebilirler.

İstiridye Mantarı Tüketimi

 İstiridye Mantarı Tüketimi

İstiridye mantarı yüksek protein içeriği sebebi ile hızlı bir şekilde pişmekte içerisinde bulunan diğer vitamin ile mineralleri kaybetmeden sofralara gelebilmektedir. Az bir miktar mantar bile doyurucu olduğu için bir öğün olarak kullanılabilmekte, suyu ile vitaminini kaybetmeden tüketilebilmektedir. İstiridye mantarın fayda ve  ürünün yetişme şartlarının doğallığından gelmektedir. Ürün toprakta yetişmediğinden herhangi bir ilaç, hormon ya da gübre uygulaması gerektirmez. Bu sayede de organik ürün kategorisinde yer almaktadır ve içeriği de tamamı ile doğaldır. Mantar üretiminin doğallığının yanı sıra ekstra girdi gerektirmemesi ve ucuz olması da insanları üretime sevk etmiştir. İstiridye mantar üretimi için gerekli olan tek şey selüloz kaynağıdır. Besi ortamı anlamına gelen ve kompost denilen bu kaynak ağaç talaşından, pamuktan ya da samandan hazırlanabilmektedir.

Üretim ve Satış Aşaması

Kompost içine mantar tohumlarının konması ve uygun sıcaklık ile nem ortamında bekletilmesi ile alınan ürün belli bir büyüklüğe geldiği zaman hasat edilir. Kompost içindeki selüloz kaynağı bitinceye kadar aynı ortamdan mantar çıkmaya devam eder. Mantarlar belli bir mevsimden bağımsız olarak ortamın sıcaklık ve nemine göre çıkmaktadır. Bu sebeple sabit ortam oluşması 12 ay verim alabilmek adına önemlidir. Mantar toplama işi yapıldıktan sonra çok geçmeden satış alanlarına ya da direkt alıcıya götürülmelidir. Mantar satışı belirli bir taban fiyattan başlayıp eldeki ürün miktarı ve kalitesine göre değişkenlik gösterebilir. Özellikle organik ürün sertifikalı mantarlar hem pazarlarda hem marketlerde hem de internet üzerinden satış yapılan sitelerde çok yüksek fiyatlar ile satılmaktadır.İstiridye mantarı üreten kişiler gerekli teknoloji ile bu mantarları kurutup uzun süre saklayabilirler. Zaman zaman piyasada kurutulmuş istiridye mantarı ihtiyacı da bulunmaktadır.

KALİTE TESADÜF DEĞİLDİR

ÇALIŞTIĞIMIZ KURUMLAR