+90 (553) 466 6606 [email protected]
İstiridye Mantarı 24 Mayıs 2020, Pazar 0

İstiridye Mantarı Yetiştirme Teknikleri

İstiridye Mantarı Yetiştirme Teknikleri

İstiridye mantarı ile ilgili araştırma yapan kişiler son yıllarda daha da artmakta ve bir çok kişi gerek kendi imkanları ile gerekse hibe destek programlarına başvurarak bu işe başlamaya hazırlanmaktadır. İstiridye mantarının besleyici ögelerinin çok fazla olması, protein kaynağı olarak kırmızı ve beyaz ete alternatif olması ve aynı zamanda çok da lezzetli bir ürün olması sebebi ile gördüğü ilgi de fazladır. Kızartma, kavurma, ızgara ve sote gibi fazla pişirme seçeneği ile sofraları şenlendiren istiridye mantarı çok kolay ve karlı bir şekilde herkes tarafından üretilebilmektedir.

Girdisi Az, Ürünü Fazla

İstiridye mantarı üretiminde girdi olarak kullanılacak madde tek tiptir ve hazır olarak satın alınabileceği gibi yetiştirici kişi tarafından da hazırlanabilir. Kompost adı verilen bu malzeme bir diğer deyiş ile mantarın besi ortamıdır. Mantar tohum olarak kompost karışıma eklenir ve ihtiyaç duyduğu sıcaklıkta uygun nemli ortamda bekletildiğinde kısa süre içinde ürünü verir. Tohumda bulunan mantar miselleri kompost içindeki selülozu tüketerek büyür ve kompost ne kadar fazla olursa ürün de dolayısı ile o kadar fazla olur. Kompost yerine ürünün selüloz kaynağı olarak kavak ya da kayın ağacı kütükleri de kullanılabilir. Bu mantarlara da istiridye mantarının alt türü olan kavak mantarı adı verilmektedir. Genelde üreticiler için daha karlı olan ve daha hızlı ürün veren yöntem poşetleme ile hazırlanan kompost tekniğidir.

Önemli Olan Ortam Koşulu

İstiridye mantarı yetiştiriciliği için önemli olan tek şey ortam şartıdır. Ortam şartından kasıt ise belirli bir sıcaklık ve nem değeridir. Bu değerlerin hava durumundan etkilenmemesi ve sabit olması ürün verimini ve dolayısı ile kazancı belirlemektedir. Ortam şartlarını sabit bir değerde tutmak için ise iklimlendirme sağlayıcı klimalar kullanılabiliyor. Kapalı bir ortamda ihtiyaç duyduğu nem ve sıcaklıkla bekleyen kompostlar kısa sürede ürünü veriyor ve ürün direkt hasat edilip satışa gönderilebiliyor. Kasa ile ya da paketleyerek poşet ile satabileceğiniz ürünler ise semt pazarlarında, marketlerde, büyük alışveriş merkezlerinde ve hatta internet üzerinden bile kargolu gönderim ile çok hızlı bir şekilde satılabilmektedir.

KALİTE TESADÜF DEĞİLDİR

ÇALIŞTIĞIMIZ KURUMLAR