+90 (553) 466 6606 [email protected]
İstiridye Mantarı 24 Mayıs 2020, Pazar 0

İstiridye Mantarı Kompost Ekimi Ve Satışı

Besleyici değerleri ve lezzeti ile ün salan istiridye mantarı son yıllarda karlı üretimi ile de girişimcilerin ilgisini çekmiştir. Sadece çiftçi olan ya da üretim bilen kişiler tarafından değil, işin teknik yönlerini ve püf noktalarını öğrenen herkes tarafından üretilebilecek olan istiridye mantarı az girdisi sayesinde yüksek karlılık sunmaktadır. İstiridye mantar üretimi için kullanılan belirli malzemelerin kompost yada tohumun temin edilmesi ile herkes bütçesine göre yapacağı bir yatırım ile mantar üreticisi olabilir. İstiridye mantar üretimi kullanılmayan bir depoda, bir evin bodrum katında ya da mantar üretimi için kurulan özel bir çadırda gerçekleştirilebilir.

kompost ekimi

İstiridye Mantarı Ekimi ve Hasadı

İstiridye mantarın faydaları internet üzerinde ve sosyal medyada dile getirildikçe bu işe olan merak artmış ve bir çok girişimci farklı alanlarda farklı yöntemler ile kendi mantarını üretip satmayı amaçlamıştır. İstiridye mantarı tohumu kompost adı verilen besin ortamına ekilir ve bir süre hava ile teması kesilerek mayalanması, diğer bir tabir ile çıkışa hazır hale gelerek bitkiye dönüşmesi sağlanır. Mayalanma işlem biterken bir yandan da kompost içinde beyaz, pamuğa benzer mantar miselleri oluşur ve bu durum işlemin doğru gittiğine işarettir. Mayalama tamamlandıktan sonra ise kompostların belirli bir sıcaklık ve nem değerinde tutularak sürekli oksijen alması sağlanır.

Mantarların Satış Aşaması

Mantarlar mayalanmadan sonra uygun nem ve sıcaklıkta birkaç hafta içinde ürün vermeye başlar. Ürünleri çok küçükken koparmak hem ürünün sert kalmasına hem de verimsiz üretim yapmasına sebep olur. Bu yüzden ürünler yaklaşık avuç içi büyüklüğüne gelinceye kadar bekletilmeli ve çok sert sapları dışarıda bırakılarak kesilmelidir. Mantar toplama işi bittikten sonra hızlı bir şekilde paketlere ya da kasalara koyulmalıdır. Çok hızlı bozulan bir ürün olmasa da beyazlığını ve diriliğini kaybetmemesi için mantar satışı toplamayı takip eden birkaç gün içinde yapılmalıdır. Mantar satışı kasalar ile toptan olarak marketlere ya da toptancı hallerine veya poşetler ile kg olarak pazarlarda direkt alıcıya yapılabilir. Satış yaparken kullanılan yöntem ve o sene alınan ürün verimi kg başı fiyatı da belirlemektedir.

KALİTE TESADÜF DEĞİLDİR

ÇALIŞTIĞIMIZ KURUMLAR