+90 (553) 466 6606 [email protected]
İstiridye Mantarı 24 Mayıs 2020, Pazar 0

Üretim Hem Karlı Hem Lezzetli

Son yıllarda üretimi artan ürünlerden birisi de şehir ve bölge farkı olmaksızın istiridye mantarı olmuştur. İstiridye mantarının her yerde yetişebilmesinin sebebi ise bölge şartlarından bağımsız olarak üretim çadırı içinde yetiştiriciliğinin yapılmasıdır. Özel olarak iklimlendirilmiş ve sabit bir ısı ve nem derecesinde tutulan mantarhane ortamı mevsime bağlı kalmaksızın üretim yapabilmenizi ve hasta ettiğiniz istiridye mantarını 12 ay satabilmenizi sağlar. İstiridye mantarı yetiştiriciliği için bu alanda hizmet veren kurumlardan bilgi alabilir, hatta mantarhane kurulumundan kompost üretimi ve tohum ekilmesine kadar tüm hizmeti anahtar teslim olarak bu kurumlara yaptırabilirsiniz.

 

 Mantar Üretiminin Püf Noktaları

İstiridye mantar üretimi yapılırken mantar tohumu ve kompost haricinde kullanılan herhangi bir girdi yoktur. Dolayısı ile bu iki hammaddeyi sağlıklı ve kaliteli olanlardan seçmek mantar üretim veriminizi ve dolayısı ile karlılığınızı direkt olarak etkileyecektir. Bu sebeple içerisinde ne olduğunu bilmediğiniz mantar kompostları kullanmak ya da son kullanım tarihi geçmiş mantar tohumları çeşitli hastalık, sinek ya da yeşil küf gibi sorunlarla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Mantar kompostu hazırlanırken saman, pamuk, talaş ya da bu üçünün karışımı kullanılabilir. Karışım yapılmadan önce ısıl işlemle sterilizasyon gerçekleştirilmelidir. Dilerseniz bu işlemi kendiniz yapmak yerine kompost satışı yapan yerlerden kg bazında ya da ton bazında ürünü satın alabilirsiniz.

İstiridye Mantarı Satışı

İstiridye mantar yetiştiriciliği işine girmeden önce düşünülmesi gereken şeylerden birisi de bu ürünü pazarlama gücünüzdür. Bölgedeki tüketim durumu, rakibinizin olup olmadığı ve eğer bölge dışına sevk yapılacaksa kullanılacak aracılar ile yapılan anlaşmalar önemlidir. İstiridye mantarı her ne kadar yapan kişi ve tesis sayısı giderek artsa da zaman zaman temininde sıkıntı duyulan bir üründür. Bu sebeple de istiridye mantar ticareti fiyatları her zaman beklenilenin üstünde olmaktadır. Bunun sebeplerinden birisi de mantarın diğer sebze ve meyvelere göre nispeten daha dayanıksız bir ürün olmasıdır. Mantar hasat edildikten sonra birkaç gün içinde satış noktalarına ya da alıcıya ulaştırılmalıdır. Birçok restorantta ve otelde lüks yemek kategorisinde yer alan mantarın genelde toplu halde ticaretinin yapılması ise piyasada yüksek fiyatlar ile perakende alıcı bulmasını sağlamaktadır.

 Mantar Tohumu Nereden Alınır?

İstiridye cinsi mantar tohumu satın almak isteyen kişiler mutlaka güvenilir kurumlar ve kişiler ile alışveriş yapmalı ve aldıkları istiridye mantar tohumunun türüne dikkat etmelidirler. Özellikle büyük ölçekli tohum alacaksanız mutlaka son kullanma tarihine de dikkat edilmeli ve gerekirse alımlar parça parça yapılmalıdır. Mantar tohumu satışı yapan firmalar sizlere ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti vermekte ve bu işe girerken ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü yardımı sizlere yapmaktadır. Bu firmalardan mantar tohumu alabileceğiniz gibi kompost, iklimlendirme ekipmanları hatta kendi alanınıza hazır mantar üretim çadırı kurulumu için hizmet alabilmeniz de mümkündür.

KALİTE TESADÜF DEĞİLDİR

ÇALIŞTIĞIMIZ KURUMLAR