HEDİYE AKILLI OTOMASYON PANOSU
128 m2 üretimhane paketimizi tercih eden müşterilerimize 4500 TL değerindeki akıllı otomasyon panosu hediye!
TÜMÜNÜ GÖR

Kavak Mantarı

Doğada bulunan mantar çeşitleri arasında en zararsızı olarak gösterilebilir. Başkavak mantarına benzemektedir. Kavak mantarı sağlık sektöründe kanser araştırmaları alanında kullanılmaktadır.
Fakat kesin olarak bilinen konu ise kavak mantarının kolestrol’ü düşürdüğüdür ve belgelenmiştir. Bu mantar türü lovastatin içermektedir ve kuru ağırlığının %2.8’i lovastatin içermektedir.
Sanayi alanında ve diğer alanlarda mantarındırma (vücuttaki toksik etki bileşenleri temizleme yöntemi) sebebiyle kullanılmaktadır. Kavak mantarı ilaç mantar olarak da düşünülebilir.

Lovastatin, statin grubundan bir maddedir. Bu madde diyet yoluyla vücuda alınmaktadır. Kolesterol artışını engelleyerek düzene girmesini ve azalmasını sağlar.

Ülkemizde ormanlık alanlarda ve en sağlıklı yetiştirilme zamanı olarak sonbahar ayları olduğu bilinmektedir. Büyük yerleşim bölgelerinde de kavak mantarı olarak bilinmekte ve tüketilmektedir.
Kavak mantarının geniş, istridyeye benzeyen bir baş bölümü vardır ortalama çapı 5 ile 25 cm arasında değişir, doğal örneklerinin renkleri beyazla gri veya meşe kabuğu rengiyle koyu kahverengi arasındadır.

Kavak mantarı aynı zamanda içerisinde kalsiyum, demir ve fosfor maddeleri taşımaktadır ve oldukça faydalı bir üründür.

07 Aralık 2015
2.916 kez görüntülendi