HEDİYE AKILLI OTOMASYON PANOSU
128 m2 üretimhane paketimizi tercih eden müşterilerimize 4500 TL değerindeki akıllı otomasyon panosu hediye!
TÜMÜNÜ GÖR

İstiridye Mantarı Ne Zaman Toplanır Ve Nasıl Satılmalıdır

Besleyici değerleri ve lezzeti ile ün salan istiridye mantarı son yıllarda karlı üretimi ile de girişimcilerin ilgisini çekmiştir. Sadece çiftçi olan ya da üretim bilen kişiler tarafından değil, işin teknik yönlerini ve püf noktalarını öğrenen herkes tarafından üretilebilecek olan istiridye mantarı az girdisi sayesinde yüksek karlılık sunmaktadır. İstiridye mantar üretimi için kullanılan belirli malzemelerin ve tohumun temin edilmesi ile herkes bütçesine göre yapacağı bir yatırım ile mantar üreticisi olabilir. İstiridye mantar üretimi kullanılmayan bir depoda, bir evin bodrum katında ya da mantar üretimi için kurulan özel bir çadırda gerçekleştirilebilir.

İstiridye Mantarı Ekimi ve Hasadı

 

İstiridye mantarın faydaları internet üzerinde ve sosyal medyada dile getirildikçe bu işe olan merak artmış ve bir çok girişimci farklı alanlarda farklı yöntemler ile kendi mantarını üretip satmayı amaçlamıştır. İstiridye mantarı tohumu kompost adı verilen besi ortamına ekilir ve bir süre hava ile teması kesilerek mayalanması, diğer bir tabir ile çıkışa hazır hale gelerek bitkiye dönüşmesi sağlanır. Mayalanma işlem biterken bir yandan da kompost içinde beyaz, pamuğa benzer mantar miselleri oluşur ve bu durum işlemin doğru gittiğine işarettir. Mayalama tamamlandıktan sonra ise kompostların belirli bir sıcaklık ve nem değerinde tutularak sürekli oksijen alması sağlanır.

 

Mantarların Satış Aşaması

 

Mantarlar mayalanmadan sonra uygun nem ve sıcaklıkta birkaç hafta içinde ürün vermeye başlar. Ürünleri çok küçükken koparmak hem ürünün sert kalmasına hem de verimsiz üretim yapmasına sebep olur. Bu yüzden ürünler yaklaşık avuç içi büyüklüğüne gelinceye kadar bekletilmeli ve çok sert sapları dışarıda bırakılarak kesilmelidir. Mantar toplama işi bittikten sonra hızlı bir şekilde paketlere ya da kasalara koyulmalıdır. Çok hızlı bozulan bir ürün olmasa da beyazlığını ve diriliğini kaybetmemesi için mantar satışı toplamayı takip eden birkaç gün içinde yapılmalıdır. Mantar satışı kasalar ile toptan olarak marketlere ya da toptancı hallerine veya poşetler ile kg olarak pazarlarda direkt alıcıya yapılabilir. Satış yaparken kullanılan yöntem ve o sene alınan ürün verimi kg başı fiyatı da belirlemektedir.

06 Ekim 2018
3.004 kez görüntülendi